Witamy Państwa na naszej stronie

Zapraszamy do wymiany walut w naszej firmie

Zabezpieczenia banknotów

Banknoty euro posiadają 12 różnych zabezpieczeń, co czyni je jednymi z najlepiej na świecie chronionymi pieniędzmi.

Jednocześnie zostały one tak zaprojektowane, by każdy mógł szybko i w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność. Zabezpieczenia w 3 krokach:

 

Saprawdź banknot dotykiem!1. Sprawdź dotykiem banknot!

Wyczujesz opuszkiem palca wypukły nadruk uzyskiwany w specjalnym procesie drukarskim oraz specjalny papier.

2. Obejrzyj banknot pod światło!

Zobaczysz znak wodny, pasek zabezpieczający
i cyfry uzupełniające się pod światło.
Wszystkie te trzy elementy są widoczne
po obu stronach autentycznych banknotów.

3. Obejrzyj banknot pod kątem!

Sprawdzisz motyw graficzny na hologramie, który zmienia się w zależności od kąta patrzenia, na odwrotnej stronie zobaczysz złocisty pas (nominały 5 €, 10 € i 20 €) lub nominał zmieniający kolor (nominały 50 €, 100 €, 200 € i 500 €).

Dolar- to nie takie proste rozpoznać falsyfikat

- W przypadku dolarów odróżnienie prawdziwego banknotu od falsyfikatu jest znacznie trudniejsze niż w przypadku euro czy złotych - podkreśla Małgorzata Śmierzyńska, ekspert skarbca głównego Narodowego Banku Polskiego.

Powód? Wszystkie wyemitowane po 1861 roku banknoty wciąż są prawnym środkiem płatniczym i znajdują się w obiegu. Wycofywane są tylko wskutek nadmiernego zużycia lub uszkodzenia.

Na przestrzeni dziesiątek lat zmieniała się ilość i rodzaje zabezpieczeń. - Każda kolejna emisja była lepiej zabezpieczona - mówi ekspert NBP. Dlatego, by ze stuprocentową pewnością zidentyfikować fałszywy pieniądz potrzebna jest spora wiedza.

Banknoty wszystkich emisji są drukowane specjalną techniką. Tzw. druk stalorytniczy wykorzystywany jest do druku niektórych elementów banknotów: portretu, nazwy emitenta, oznaczenia nominału - zarówno liczbowego jak i słownego i niemal całego wizerunku strony odwrotnej banknotu. Dzięki temu, gdy dotykamy ich opuszkami palców, czujemy pod nimi wypukłości.

1861-1988

Banknoty wyemitowane w tych latach są najsłabiej zabezpieczone. Oprócz techniki stalorytniczej, banknoty posiadają zatopione w masie papierowej, nieregularnie rozsiane czerwone i niebieskie barwne włókna ochronne. - Liczba włókien w poszczególnych banknotach może się różnić. Niektóre mają ich dużo. Inne sporo mniej - mówi Małgorzata Śmierzyńska. By je dojrzeć nie trzeba oglądać banknotu pod światło. Co ważne barwne włókna są obecne na wszystkich banknotach.

1990-1995

Wraz z drugą emisją na dolarach pojawiły się dodatkowe zabezpieczenia. Jednym z nich jest biegnąca w poprzek banknotu nitka z mikrodrukiem - to napis: USA i oznaczenie wartości (banknot 100 i 50 USD posiada oznaczenie cyfrowe, pozostałe nominały - oznaczenie słowne). Nitka wraz z mikrodrukiem jest widoczna w tzw. świetle przechodzącym. Czyli wtedy gdy oglądamy banknot pod światło.

Wokół widniejącego na stronie przedniej portretu prezydenta umieszczono mikrodruk: The United States of America. Można go dostrzec przy użyciu szkła powiększającego.

1996 - 2003

Postęp technologiczny w zakresie urządzeń do powielania wymusił wprowadzenie kolejnych zabezpieczeń. W znaczący sposób zmieniła się szata graficzna banknotów o nominale od 5 do 100 dolarów.

Portret prezydenta USA został powiększony i lekko przesunięty z centrum banknotu w kierunku lewego brzegu.W ten sposób uzyskano z prawej strony przestrzeń, w której umieszczono znak wodny. Na każdym z nominałów od 5 do 100 USD znak wodny jest powtórzeniem widniejącego obok portretu i jest widoczny przy oglądaniu banknotu pod światło. Nie powinien być widoczny w promieniach ultrafioletowych.

Banknoty mają też nitkę pokrytą farbą fluorescencyjną.To tzw. zabezpieczenie utajone.

Każdemu nominałowi odpowiada inny kolor. Można obserwować to w promieniach UV:

  • 5 dolarów - niebieski
  • 10 dolarów - pomarańczowy
  • 20 dolarów - zielony
  • 50 dolarów - żółty
  • 100 dolarów - czerwony

Pojawiły się kolejne mikrodruki w dolnej części portretów oraz w lewym dolnym oznaczeniu wartości nominalnej (banknoty 10,20 i 100-dolarowe) lub na krótszych brzegach banknotów 5 i 50-dolarowych.

Po raz pierwszy zastosowano farbę zmienną optycznie. Pojawia się ona na banknotach o nominałach od 10 dolarów wzwyż. - Gdy przesuwamy banknot w płaszczyźnie poziomej duże oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu strony przedniej zmienia kolor z zielonego na czarny.Banknoty jedno- i dwudolarowe nie zmieniły się w stosunku do wcześniejszych emisji. Nadal są drukowane, lecz ich szata graficzna nie uległa zmianie.

2004-2009

Po raz pierwszy na banknotach o nominałach od 5 do 50 dolarów pojawiło się kolorowe tło.A na banknotach o wartości od 10 do 50 dolarów metalizowana farba. Gdy pod odpowiednim kątem oglądamy tzw. symbole wolności - są one umieszczone po prawej stronie portretu - możemy dostrzec metaliczny połysk.

By ograniczyć liczbę fałszerstw wygląd banknotów dolarowych oraz ich zabezpieczenia będą ulegały zmianie co 8 - 10 lat .